تبلیغات

۱۵درس ان.ال.پی

به خودتان عشق بورزید

شرط اساسی اعتماد به نفس ،خودشیفتگی است!

و اساسی ترین مانع اعتماد به نفس ،خود شكنی است.

برای خود شیفتگی همین بس كه بدانید انسانید،اشرف مخلوقاتید،تجلی كائنات و شاهكار خداوندید. پیچیده ترین كامپیوترهای جهان ،اگر چه به ظاهر ،تواناییهای حافظه ای فراوانی دارند،هیچگاه نمی توانند جایگزین حافظه شگرف شما باشند. شما بر تمام این جهان تسلط دارید. شما قدرت خلاقیت و نوآوری دارید. شما قادرید دگرگون شوید و به شیوه ای كاملا نوین به دنیا بنگرید. خداوند در قرآن فرموده است:(وسخرلكم ما فی السموات و الارض)شما را بر زمین و آسمان مسلط ساختیم. شما جانشینان خدایید. هر صفتی كه در خدا هست در شما هم هست ولی به شكلی محدود. اگر خداوند آمرزنده و بخشاینده است ،شما هم هستید. اگر خدا كریم و بخشنده است،شما هم هستید،اگر خدا مهربان است،شما هم هستید و چرا كه خداوند،خطاب به انسان می فرماید: ای انسان !من از روح خود در تو دمیدم.(ونفخت فیه من روحی)شاید درك همین یك جمله، اعتماد به نفس را در شما به كمال برساند. دقایقی به این موضوع فكر كنید. به این كه روح خدا در شما جریان دارد. به مقام جانشین خدا بودن، در حقیقت،مقدمه عشق به خود ،عشق الهی است.

وقتی از خود بیزاریم،از همه بیزاریم و وقتی به خود عشق می ورزیم،جهان نیز در چشم مادوستداشتنی می آید.

تمرین1

هم اكنون جلوی آینه بروید !خود را دوستدارانه نگاه كنیدو از صمیم قلب،به خود بگویید:دوستت دارم چون تو برتر از فرشته ها هستی.دوستت دارم چون تو برگزیده آفریده های خدا هستی. دوستت دارم چون تو تجلی كائنات هستی. دوستت دارم چون روح خدا در تو جاریست.

هر روز ،حداقل یكبار این تمرین را جلوی آینه انجام دهید

از خود به خوبی یاد كنید

شما باید با خود صادق باشید

جنبه مثبت و منفی خود را تماما در نظر بگیرید.جنبه ها ی مثبت و منفی وقایع پیرامون خود را با هم ببینید ! اما اما اما !!!به جنبه های مثبت،توجه بیشتری داشته باشید تا با تكیه بر آنها ،توازن و انرژی بیشتری برای مقابله با جنبه های منفی پیداكنید. این روش مفهوم اساسی تفكر مثبت را در خود دارد و تفكر مثبت ، خود اساس موفقیت است. خیلی ها فكر می كنند تفكر مثبت،یعنی ندیدن واقعیتها و چشم بستن از بدیها. تفکر مثبت دیدن نیمه پر لیوان نیست . نه نه اینطور نیست! . اگر اینجوری باشید شما قسمتی از کل – واقعیت – را ندیدید!!! اگر کل لیوان را نبینید چطوری می توانید نیمه خالی را پر کنید؟؟؟ شما در مرحله اول،باید همه چیز راببینید ، مانند دوربینی که کل صحنه را می بیند ولی روی زیباترین زوم می شود . ببینید كه راستی هست،خیانت هم هست.ظلم و تعدی هم هست و

تمرین 2

برای خودتان یك آگهی تبلیغاتی درست كنید!تمام ویژگیهای مثبت خود را بنویسید:توان و انرژی ،سلامتی،روحیه عالی،مطالعات وسیع،هنر خاص ، حرفه ویژه ، قدرت بیان عالی ، تاثیرگذاری،كتابهای الهام بخش ، والدین خوب ، سرپناه ، هدفهایی كه دارید ، فرصتی كه دارید ، شغلی كه دارید ، ذهن خلاق و سرمایه مالی كه دارید وووخلاصه از خودتان به خوبی یاد كنید .

با کلیک بر ادامه ترجمه را ملاحظه خواهید کرد. با تشکر فراوان از مترجم عزیز


ادامه مطلب

خود را تشویق و ستایش كنید

چرا وقتی كار خوب و درستی انجام می دهید،برای خود كف نمی زنید؟!

و به خود آفرین نمی گویید؟ هیچ یك از كارهای مثبت خود را كوچك و بی اهمیت،تلقی نكنید. خداوند فرموده كه به خوبیهای ما،حتی ذره ای اگر باشد پاداش می دهد و هرگز در سنت الهی،اجر نیكوكاران ضایع نمی شود. اگر توجه به كارهای نیكو و پاداش دادن به آنها ،سنت خداست،ما هم كه جانشین خدا در زمین هستیم ، باید از این سنت پیروی كنیم.

تمرین3

هیچ كدام از كارهای درست خود را بی پاداش نگذارید. حتی به صورت تحسینی ذهنی با لبخندی ظاهری هم كه شده،خود را تشویق كنید. در همین لحظه كه دارید این نوشته ها را مطالعه می كنید به نظر بنده خودتان را یك شكلات مهمان كنید.!

با کلیک بر ادامه ترجمه را ملاحظه خواهید کرد.


ادامه مطلب 

با جسم خود خوب رفتار كنید

چقدر از جسم خود مراقبت می كنیدو به سلامت تن خود بها می دهید؟!اگر واقعا خوتان را دوست داشته باشید ،از هر آنچه كه به جسم و تن شما آزار می رساند و به سلامتی و تندرستی شما لطمه وارد می كند،دوری می جویید. مثلا پرخوری ، یكی از نشانه های خودشكنی است نه خود شیفتگی.وقتی شما جسم سالم،شاداب و سرحالی نداشته باشید،مشكل می توانید عاشق خود باشید. كسی كه اعتماد به نفس عالی دارد،به هیچ عنوان،حاضر نیست تن عزیزش را كه نعمت و آفریده الهی است،دستخوش ناراحتی كند.هرگونه تن آزاری و ریاضتهای افراطی خودشكنی است. از موهبتها و نعمتهای الهی در حد اعتدال و درست استفاده كنید.خدا هم ریاضتهای افراطی را كاملا نفی فرموده است.

تمرین4

امروز(و از امروز به بعد)با جسم خود خوب رفتار كنید.

سلامت باشید

بسیار مشكل است كه شما،بیماری های جسمی و روحی را یدك بكشید و از اعتماد به نفس خوبی هم برخوردار باشید.

اگر اكنون تندرست هستید،از آنچه كه موجب بیماریهای روحی و جسمی شما می شود ،دوری كنید. خشم،رنجش،ترس،اضطراب،كینه،حسادت،و تمامی هیجانهای عصبی منفی،بیماریهای روحی و ذهنی شما را باعث می شوند،كه تاثیر اینها در كاهش اعتماد به نفس شما به مراتب بیشتر است.شرط سلامتی،رهایی است. باید هر آنچه را كه به شكلی فكر و ذهن شما را مشغول داشته است و احساسات و عواطف شما را درگیر خود نموده ،رها كنید.بجای خوردن مواد دیر هضم بیشتر ازسبزیجات و میوه و سالاد،استفاده كنید.كه هم سلامت جسم شما را بدنبال دارد و هم شادابی و نشاط و شور و شوق فعالیت،در شما ایجاد می كند كه لازمه اعتماد به نفس است. در مورد مشكلات روحی هم اگر موضوعی شما را ناراحت می كند ، هرلحظه كه در ناراحتی به سر می برید و افسوس و غصه می خورید و در وضعیت خودشكنی می باشید از خود سؤال كنید:این موضوع مهمتر است یا سلامتی جسم و روح من؟

تمرین5

در هر شرایطی ،به سلامت و تندرستی خود،بیش از هر چیز،توجه كنید

بیماری یعنی:

اعتماد به نفس در كسانی فوق العاده چشمگیر است كه خودشان را خیلی خوب می پذیرند. یعنی در درون ،خود را تایید می كنند. انسان بودن خود را پاس می دارند و از توانایی رشد و پیشرفت و خلاقیت و نواندیشی خود لذت می برند و از خود رضایت خاطر دارند.كسانی كه اعتماد به نفس عالی دارند،در درون،شیفته خود هستند و به خوبی به نیازها،احساسات و تندرستی خود توجه دارند. اما كسانی كه خودشان نسبت به خود چنین محبت و توجهی ندارند،نیاز پیدا می كنند كه این خلاء را از جانب شخص یا اشخاص دیگر پر كنند. شخصی كه مورد تایید خود باشد و به نیازهای جسمی و روحی خود توجه دارد،خیلی كم به بیماری مبتلا می شود. چنین شخصی،حتی فكر بیمار شدن یعنی نیاز به جلب توجه دیگران هم در ذهنش راه پیدا نمی كند. كسی كه اعتماد به نفس ندارد،یا به خاطر بی توجهی به خود ،واقعا بیمار می شود تا توجه و محبت دیگران را برانگیزد و یا اینكه خود را به بیماری می زند تا به مقصود خود برسد.

تمرین6

قبل از بیماری،از خودتان مراقبت كنید. به خودتان عشق بورزید و برای خود و نیازهای خود ،عمیقا احترام بگذارید و توجه كنید.حتی در لحظات بیماری هم ،خودتان از خودتان دلجویی كنید و برای خود،خیر و سلامتی،دعا كنید.

فداكاری بیش از حد

ما زمانی می توانیم واقعا انسان فداكار و مثمر ثمری برای دیگران باشیم،كه خود ،باشیم!!.

اگر شما می خواهید به دیگران روحیه بدهید و یا اعتماد به نفس آنها را افزایش دهید،باید خودتان روحیه عالی داشته باشید و داشتن روحیه عالی به توجه به خود نیاز دارد. مفهوم فداكاری ،بیش از همه برای مادران، بد جا افتاده است. مادران اغلب به نیازها و عواطف خود بی توجهند. سلامتی،آرامش و استراحت خود را نادیده می گیرند و همه چیز را برای فرزند خود،فدا می كنند. جالب آنكه فكر می كنند اگر اینگونه باشند مادر فداكارتر و بهتری هستند. مادری،در حین توجه به فرزندان و تربیت آنها،به نیازها و عواطف و سلامتی خود نیز توجه دارد. در نتیجه سالمتر،با روحیه تر و شادابتر است و طول عمر بیشتر و موثرتری را صرف توجه به فرزندان و مراقبت از آنها می كند.

فداكاری برای دوستان و فداكاری در محیط كار،خدمت به دیگران و رفع نیازهای دیگران،امری پسندیده و بسیار شایان ستایش است اما به شرط آنكه به خود لطمه نزنید. تاپاسی از شب ،در محیط كار بودن،بیش از حد توان كار كردن،عدم توجه به وضعیت غذایی و استراحت و علایق خود،همه و همه رفتارهای خودشكنانه است كه به زودی شما را خسته می كند و از بین می برد. شما با فداكاری نادرست و بیش از حد خود، افرادی ضعیف النفس و ضربه پذیر را تربیت می كنید كه مسلما در جامعه دچار مشكل خواهند شد و این،گناه شماست. حمایت بیش از حد از یك فرد،نه تنها خودشكنی است،بلكه در واقع از بین بردن دیگران است. اگر می خواهید واقعا و به مفهوم درست كلمه،فداكار باشید،باید هم به نیازها و عواطف خود توجه كنید و هم به دیگران.

تمرین7

از خود مراقبت كنید كه بیش از اندازه،از دیگران حمایت نكنید. فداكاری را در حد اعتدال و به مفهوم درست آن، انجام دهید.یادتان باشد چراغی كه به خانه رواست به مسجد حرام است.

به خود برسید.

اعتماد به نفس،خودپرستی نیست!

شاید با آنچه تا كنون گفتیم،گمان برده باشید كه اعتماد به نفس نوعی خودپرستی است.اما باید توجه داشته باشید كه خودشیفتگی با خودپرستی خیلی متفاوت است.گرایش خودپرستی این است،كه خدایا،نه اراده تو كه اراده خودم كرده شود!می خواهم عمرم را چنانكه دلم می خواهد،به انجام برسانم،بیگانه از تو و دیگران!از همین روست كه گفته می شود خودپرستی از بت پرستی بدتر است و كمال شرك است. اما گرایش اعتماد به نفس،این است:خدایا با فروتنی و تواضع به قدرت و توانایی تو یقین دارم و باور دارم كه تو تا یاورم هستی،همواره پیروز و موفقم. شخصی كه روح عالی اعتماد به نفس در اوست،به خود و دیگران عشق می ورزد چون خود و دیگران را نشانه هایی از آفریدگار می داند.

خودپرستان عشق به دیگران ندارند. به اینكه آفریده خدا هستند توجهی ندارند. اما صاحبان اعتماد به نفس ، سرشار از احترام و عشق و حمایت دیگران هستند. صاحبان اعتماد به نفس،اگر خودشیفته هستند و به نیازها و عواطف برنامه ها و هدفهای خود توجه دارند،تنها و تنها به خاطر آن است كه می خواهند باشند تا برای خود و دیگران ،موثر و مفیدتر باقی بمانند. افراد خودپرست ،به خود توجه دارند برای اینكه می خواهند همواره خود باشند . آنها به غلط ،توجه به دیگران را نوعی خودشكنی می دانند.

تمرین8

برای خود و دیگران ،تواما ارزش قایل شوید. هم وقتی را برای رسیدن به خود و نیازهای خود در نظر بگیرید و هم وقتی را به دیگران اختصاص دهید و در هر زمان با عشق ،به خود و دیگران،خدمت كنید.

به خود رسیدن یعنی داشتن اعتماد به نفس و توجه به خود.

حدیثی داریم كه حتما قبل از خروج از خانه به آینه نگاه كنید. پیامبرعزیز ما،همیشه با خود،شانه و آینه و مسواك همراه داشتند و از عطر استفاده می كردند . اینها همه یعنی: توجه به خود و خودشیفتگی. به خود رسیدن،به هیچ وجه نشانه لوس و افاده ای بودن نیست. برنامه هایی برای تفریح و سرگرمی خود داشته باشید.به آرامش ، استراحت و نیازهای ضروری خود،بسیار توجه كنید. ورزش كنید. ورزش نكردن،یعنی عدم توجه به سلامتی و تناسب اندام. اجازه ندهید زیاد چاق یا تكیده و لاغر باشید. اگر چه خوب ظاهر شدن در جمع و اثر خوب و مثبت گذاشتن روی دیگران، خیلی عالی است ولی هدف اصلی و اولیه شما باید این باشد كه به خود برسید تا احساس شایستگی كنید.

تمرین 9

هر چند وقت یكبار به یک آرایشگاه خوب بروید. كفشهایتان را خوب برق بیندازید ولباسهایتان همیشه تمیز و اتو كرده باشد نه لزوما گران قیمت. از عطر استفاده كنید. و تا می توانید سر و وضع بهتری داشته باشید.

احساس شایستگی كنید.

به تعریفی، اعتماد به نفس،فقط احساس شایستگی نمودن نیست.

این احساس،ممكن نیست در ما به وجود بیاید مگر اینكه به موجودیت خود پی ببریم و تواناییهای خود را بشناسیم . خداوند فرموده: ما انسان را شبیه خود آفریدیم ، بنابراین تمامی صفتهای خداوند هر چند نه به طور مطلق ،در ما به ودیعه نهاده شده است. همان روزی كه به سیمای انسان آفریده شدیم،در حقیقت،انسان و درجه شایستگی و لیاقت خود را دریافت نموده ایم. حتی تصور اینكه ما لیاقت موهبتهای بزرگ را نداریم،عملا به معنی نفی ارزشهای الهی و ناسپاسی است. هر نعمتی كه در این دنیاست و هر موهبتی كه میبینید،برای شما آفریده شده است. این موضوع و باورها در كتاب آسمانی تاكید شده است. از نعمتهای الهی به شكلی عالی و آراسته استفاده كنید. خدا در قرآن می فرماید:از نعمتها استفاده كنید ،نعمتیكه حلال و طیب باشد. در تفسیر واژه طیب گفته می شود:پاكیزه بودن،مرتب بودن و آراسته بودن.

تمرین10

از مواهب الهی به نحو احسن استفاده كنید . وقتی از موهبتی استفاده می كنید به خود یادآوری كنید كه :من شایستگی این و بیشتر از این را دارم.

از مواهب الهی لذت ببرید.

خود را از موهبتهای الهی محروم نكنید.

هر محرومیتی كه به درازا بكشد،عدم شایستگی را به ذهن القا می كند. ریاضتهای یوگی های هندی ،نمونه بارز این محروم سازی است كه بسیار نادرست است. در قرآن بارها و بارها به استفاده كردن از مواهب و نعمتهای الهی تاكید شده است. اگر در اسلام، روزه گرفتن عبادتی واجب است،مفهوم آن به هیچ وجه محروم سازی نیست. روزه گرفتن،از جهتی همان گسترش سلامتی و توجه به جسم است و از طرفی توجه ما را به نعمتهای فراوانی كه در اطرافمان هست،جلب می كند. اكنون شما با چشم بازتری به جهان اطراف خود نگاه كنید. چه امكانات بیشماری دارید كه از آنها استفاده نكرده اید.

تمرین11

آیا شما از كل امكانات و مواهب الهی محیط خود استفاده می كنید؟ آیا كامپیوتر محل كار شما ظرفیت بیشتری نسبت به كاری كه با آن انجام می دهید ندارد؟ بدون اینكه احساس گناه كنید از مواهب الهی لذت ببرید.

احساس گناه:بزرگترین مانع!

لحظه لحظه ای را كه در احساس گناه به سر می برید ،مشغول ریشه كن كردن و از بیخ و بن كندن اعتماد به نفس خود هستید. این دو نمی توانند با هم جمع شوند. شما می توانید یا اعتماد به نفس داشته باشید و یا احساس گناه.محال است كه هر دو را با هم داشته باشید. دقت كنید چه رفتارهایی منجر به احساس گناه كردن شما می شوند؟ از این رفتارها به شدت اجتناب كنید. شایع ترین احساس گناه ،این است كه شما بر اساس نظام ارزشی و وجدان خود عمل نكنید. مثلا در حالیكه راستگویی و صداقت،جزء ارزشهای فكری شماست،دروغ بگویید و بنابراین شما باید ابتدا ارزشهای خود را بشناسید . دقیقا بدانید كه چه باورهای قلبی و درونی دارید؟به خصوص مهمترین ارزشهای خود را شناسایی كنید. یكی دیگر از موارد شایع احساس گناه نبخشودن است. نبخشودن یعنی اینكه شما از رفتار گذشته خود با یك فرد دیگر،كینه به دل داشته باشید. شاید خیلی این جمله را شنیده باشید كه من هرگز فلانی را به خاطر آن كارش،حاضر نیستم ببخشم. این نبخشودن ها نه تنها برای بهبود اوضاع نیست. بلكه قدمی در جهت تخریب روحیه و اعتماد به نفس شماست كه مسلما شرایط را دشوارتر می كند.

تمرین12

ارزشها و باورهای درونی و قلبی خود را روی یك كارت بنویسید و این كارت را همراه خود داشته باشید. هر چند ساعت یكبار ،بررسی كنید كه عقلی و وجدانی عمل كنید و رفتار گذشته خود را ببخشایید.

ترجمه مطلب با کلیک بر ادامه قابل مشاهده است

ادامه مطلب

خود را سرزنش نكنید.

پیامد احساس گناه ، كه نقش اصلی را در كشتن اعتماد بنفس بازی می كند ، سرزنش خود است .

شما یكبار مرتكب اشتباه می شوید اما ساعتها و روزها و هفته ها به سرزنش خود می پردازید . این تكرار سرزنشها ، احساس گناه را در شما تشدید می كند.اگر عقیدة شما این است كه اشتباه كرده اید، چرا در صدد جبران بر نمی آیید و به سرزنش خود ادامه می دهید ؟ همیشه برای جبران خطا ، خصوصاً پس از ارتكاب آن روحیة عالی و بالایی لازم است و مسلماً سرزنش خود ، یك رفتار خود شكنانه است . هر اشتباهی كه انجام داده اید ، به خود بگویید : آنرا به هر شكلی كه شده جبران می كنم به جزء با سرزنش خود . به صورت یك اصل كلی ، همیشه انعكاس رفتار شما با دیگران ، به شما باز می گردد . به قولی هر تابشی ، باز تابشی را به دنبال دارد . اگر به عیب جویی و تمسخر دیگران بپردازید ، دیگران هم به عیب جویی و تمسخر شما می پردازند.

فراموش نكنید كه جهان ، بازتابی از خود ماست .

درس 13

با کلیک بر ادامه میتوانید ترجمه لاتین کار دوست خوبمان در استرالیا را مشاهده کنید.


ادامه مطلب

بیان و ذهنیت مثبت داشته باشید .

وقتی قرار است شما هر روز رشد كنید و شخصیتی متكاملتر و بهتر داشته باشید ، نسبت به تصمیم و آیندة خود با بیان مثبت حرف بزنید . لزومی ندارد كه شما برای تغییر : خود كنونیتان را تحقیر و سرزنش كنید . برای اینكه شما بخواهید تغییر مثبتی در خود ایجاد كنید ، به یك احساس مثبت نیاز دارید . و این احساس مثبت یعنی همان احساس توانایی وشایستگی بهتر از این بودن . بیان گذشتة منفی ، احساس منفی را به دنبال دارد كه این احساس منفی مانع از عملی شدن تصمیم شما می شود . اگر واقعاً میل دارید كه تغییر كنید و دگرگون شوید ، از همین الان تصمیم بگیرید كه در مورد اینكه چگونه بوده اید ، مطلقاً صحبت نكنید . شاید كارهایی كرده اید كه در زمانی و مكانی درست بوده ولی هم اكنون از مد افتاده است ، اصرار بر مثبت نشان دادن اقدامات گذشتة خود مشكلی را حل نمی كند . تصویر ذهنی خود را دگرگون كنید ، بیان شما از افكار شما سرچشمه می گیرد و افكار شما از تصویرهای ذهنی شما . شما خود را در ذهن خود چگونه می بینید ؟ آنچه كه می بینید ، فكر و كلام شما را می سازد .

خودرا توانمند و قوی مجسم . هر چه این تصویر در ذهن شما برجسته تر ، رنگی تر ، شفاف تر و با صدا و نزدیكتر باشد ، اعتماد بنفس شما بهتر می شود چون احساس شما دربارة خودتان بهتر می گردد .

تمرین 14

چشمهای خود را ببندید . یك تصویر عالی از خود بسازید . خود را ببینید كه الگوی واقعی اعتماد و اتكا به نفس هستید . این تصویر ذهنی را در خود مدام بپرورید . اگر بگویم كه ساعت به ساعت این تصویر را در ذهن خود بپرورید کم گفتم! شما همانی هستید که می اندیشید.

با کلیک بر ادامه مطلب میتوانید ترجمه لاتین این درس را بخوانید. از دوست خوبمان در استرالیا که زحمت ترجمه را بر عهمده دارند سپاسگزارم.


ادامه مطلب 

اصل نگهداری ، زمیته ساز و شروع ایجاد هر ویژگی مثبت در خود است .

اصل نگهداری ، یعنی اجتناب از اندیشة منفی ، بیان منفی و توجه به انتقادهای نابجای دیگران و كارهای خودشكنانة . اصل نگهداری همان است كه حضرت زرتشت فرمود : پندار نیك ، گفتار نیك و كردار نیك .

یا تمرینات اعتماد بنفس را اصلاً انجام ندهید ، یا اصل اولیة نگهداری را رعایت كنید !مراقب باشید در طول روز صحبتهایی مثل “ به من نیامدهما خیلی ساده ایم ! بعضی مردم گرگند و بعضی دیگر بره !! هیچ كاری از دست من ساخته نیست و نكنید . نه به خودتان مدام بگویید كه نمی توانم ، كاری از دست من ساخته نیست و نه به صحبتهای منفی دیگران گوش دهید . اگر اطرافیان شما مدام به شا بگویند تو نمی توانی ، تو بی عرضه ای ، لیاقت نداری ، سرت كلاه می گذارند و از آنها اجتناب كنید . اگر این اطرافیان همكاران شما هستند كه نمی توانید اجتناب كنید ، سعی كنید حتی الامكان از این صحبتها دوری كنید یا اینكه دست كم به این حرفها توجه و تمركز نكنید . شما گاهی ساعتها و حتی روزها به آنچه دیگران به شما گفته اند ، فكر می كنید و این تفكر ، تابش انرژی بیشتر و جذب و خلق بیشتر را سبب می شوید پس در مورد خود فكر منفی نكنید .

تمرین 15

اصل نگهداری : پندار نیك ، گفتار نیك و كردار نیك در زندگی رعایت كنید . تا جایی كه می توانید حرف منفی نزنید و تا حد ممكن به صحبت منفی دیگران توجه نكنید . شاید مفهوم مثبتی در ذهن خود را دارید اما به شكلی منفی آنرا بیان می كنید . از این كار با توجه به محیط اطراف خود به شدت پرهیز كنید . 

با کلیک بر ادامه مطلب ترجمه لاتین را مشاهده کنید.


ادامه مطلب